Kontakta oss

Stor expertis och starkt driv

Vikten av ett bra nätverk av investerare och säljare är ofta avgörande för en god affär. Tillsammans har vi över 100 års erfarenhet av transaktioner och bred kunskap inom fastighetsrådgivning.

Vi som jobbar i Sverige

Claes Virgin

Managing Partner
+46 709 78 99 77
claes@angermann.se

Claes har över 18 års erfarenhet från fastighetsinvesteringar, fastighetsutveckling, bank och finans samt köp-och säljrådgivning. Claes är utbildad Civilekonom från Lunds Universitet. Tidigare: RBS Nordisk Renting och GE Capital.

Pär Johansson

Partner
+46 706 55 45 34
par@angermann.se

Pär har under 25 år varit ansvarig för och deltagit i fastighetstransaktioner med ett värde av cirka 10 miljarder kronor. Pär är utbildad Civilekonom från Stockholms Universitet. Tidigare: Nordea, NCC, ABB Finance, Skandrenting och RBS Nordisk Renting.

Fredrik Edner

Partner
+46 733 92 79 75
fredrik@angermann.se

Fredrik har 25 års erfarenhet från företagsrådgivning, kapitalmarknader och finansiering i Sverige och internationellt. Fredrik har en MBA från Stern School of Business, New York University. Tidigare: Chase Manhattan Bank, Credit Suisse, Barclays, Royal Bank of Scotland och Arctic Securities.

Mikael Igelström

Senior Advisor
+46 706 69 77 96
mikael@angermann.se

Mikael har stor erfarenhet inom fastigheter och finans som finanschef, VD och styrelseordförande. Mikael har ett flertal styrelseuppdrag i noterade bolag och är moderat fritidspolitiker. Mikael är civilekonom från Linköping Universitet och PLU i USA. Tidigare: Colliers, Skandrenting, ABB och Cornerstone.

Gustav Lundström

Associate
+46 702 78 94 71
gustav@angermann.se

Gustav inledde sin karriär hos Angermann under 2017 och har sedan dess arbetat med transaktionsrådgivning. Efter 2.5 år hos Svefas transaktionsavdelning började Gustav återigen hos Angermann under 2021. Gustav är utbildad civilingenjör från Kungliga tekniska högskolan i Stockholm. Tidigare: Arwidsro (fd. Granen) och Svefa (Transaktioner)

Carl Magnusson

Analyst
+46 725 09 99 77
carl@angermann.se

Carl började arbeta på Angermann 2021. Carl har en masterexamen inom redovisning från Handelshögskolan i Stockholm. Tidigare: Tmpl, Accance Business Advisory och Kvarnvretengruppen.

Amelia Modée

Analyst
+46 702 86 77 03
amelia@angermann.se

Amelia började arbeta på Angermann under 2021 vid sidan av studierna innan hon började heltid under 2022. Amelia har en masterexamen inom samhällsbyggnad från Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm. Tidigare: Fastighetsägarna service och Vasakronan.

Marcus Holm

Marketing Coordinator
+46 739 22 01 10
marcus@angermann.se

Marcus har en kandidatexamen i media, kommunikation och journalistik från Uppsala Universitet, och läst fristående kurser inom bl.a. marknadsföring och projektledning. Han har även studerat en ettårig utbildning i digital design i Sydney samt gjort praktik på PR-byrån Weber Shandwick.

Dr. Lutz Becker

Chairman of the Board
+49 403 49 14 162
l.becker@de.oaklins.com

Lutz har över 25 års erfarenhet från M&A och corporate finance med ett brett internationellt kontaktnät. Han har varit rådgivare i över 100 affärer för både sälj- och köprådgivning. Lutz har en kandidatexamen inom företagsekonomi från University of Munich samt en master från University of Mannheim.

Internationella Kontor

Berlin

Gerald Beuker+49 (0) 30 23 08 28 – 0gerald.beuker@angermann.de

Frankfurt

Ron Klotsch+49 (0) 69 5 05 02 91 – 34ron.klotsch@angermann.de

Hamburg

Dr Jens Noritz+49 (0) 40 34 914 – 135jens.noritz@angermann.de

Hanover

Marc Quest+49 (0) 5 11 93 61 92 – 17marc.quest@angermann.de

Stuttgart

Jawed Sadiqi+49 (0) 711 22 45 15 – 30jawed.sadiqi@angermann.de