Kontakta oss

Stor expertis och starkt driv

Vikten av ett bra nätverk av investerare och säljare är ofta avgörande för en god affär. Tillsammans har vi över 70 års erfarenhet av transaktioner och bred kunskap inom fastighetsrådgivning.

Vi som jobbar i Sverige

Claes Virgin

Managing Partner
+46 709 78 99 77
claes@angermann.se

Claes har över 18 års erfarenhet från fastighetsinvesteringar, fastighetsutveckling, bank och finans samt köp-och säljrådgivning. Claes är utbildad Civilekonom från Lunds Universitet. Tidigare: RBS Nordisk Renting och GE Capital.

Pär Johansson

Partner
+46 706 55 45 34
par@angermann.se

Pär har under 25 år varit ansvarig för och deltagit i fastighetstransaktioner med ett värde av cirka 10 miljarder kronor. Pär är utbildad Civilekonom från Stockholms Universitet. Tidigare: Nordea, NCC, ABB Finance, Skandrenting och RBS Nordisk Renting.

Mikael Igelström

Senior Advisor
+46 706 69 77 96
mikael@angermann.se

Mikael har stor erfarenhet inom fastigheter och finans som finanschef, VD och styrelseordförande. Mikael har ett flertal styrelseuppdrag i noterade bolag och är moderat fritidspolitiker. Mikael är civilekonom från Linköping Universitet och PLU i USA. Tidigare: Colliers, Skandrenting, ABB och Cornerstone.

Johan Odhnoff

Director
+46 760 52 09 99
johan@angermann.se

Johan har nästan 15 års erfarenhet av fastighetsutveckling och inledde sin karriär som Luma i Kinnevik samt inom Kinnevik-koncernen innan han bytte till fastighetsbranschen. Johan har examina från både Handelshögskolan i Stockholm och Stockholms Universitet. Tidigare: Magnolia Bostad, ALM Småa, Junior Living, Svenska Husgruppen och eget företag.

Alexander Palmqvist

Senior Associate
+46 768 34 99 77
alexander@angermann.se

Alexander har mångårig erfarenhet från fastighetsrådgivning, -uthyrning, utveckling, bank och finans. Tidigare: Croisette Real Estate Partner, Retail & Properties och Swedbank.

Agnes Norberg

Marketing Manager/ Analyst
+46 708 51 80 70
agnes@angermann.se

Agnes har flera års erfarenhet av marknadsföring inom fastigheter. Agnes har en dubbelkandidat inom Reklam & PR (Företagsekonomi) samt inom Media och Kommunikationsvetenskap. Tidigare: Nordier Property Advisors och Alexander White Fastighetsförmedling.

William Laab

Analyst
+46 709 28 99 77
william@angermann.se

William började arbeta på Angermann under 2019. William har en civilingenjörsexamen inom samhällsbyggnad från Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm. Tidigare: Samhällsbyggnadsbolaget i Norden (SBB) och Colliers.

Dr. Lutz Becker

Chairman of the Board
+49 403 49 14 162
l.becker@de.oaklins.com

Lutz har över 25 års erfarenhet från M&A och corporate finance med ett brett internationellt kontaktnät. Han har varit rådgivare i över 100 affärer för både sälj- och köprådgivning. Lutz har en kandidatexamen inom företagsekonomi från University of Munich samt en master från University of Mannheim.

Internationella Kontor

Berlin

Gerald Beuker
+49 (0) 30 23 08 28 – 0
gerald.beuker@angermann.de

Frankfurt

Ron Klotsch
+49 (0) 69 5 05 02 91 – 34
ron.klotsch@angermann.de

Hamburg

Dr Jens Noritz
+49 (0) 40 34 914 – 135
jens.noritz@angermann.de

Hanover

Marc Quest
+49 (0) 5 11 93 61 92 – 17
marc.quest@angermann.de

Stuttgart

Jawed Sadiqi
+49 (0) 711 22 45 15 – 30
jawed.sadiqi@angermann.de